Easton Cycling EA50
- TaperWall technology
- Levers can be positioned for a smooth transition on the tops and into the bend
- Center-to-Center width measurement
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 125mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 80mm |
| Outward Bend | 4° |
| Primary Color | Black |
| Routing | Groove |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Easton Cycling EA50
Easton Cycling EA50
- TaperWall technology
- Levers can be positioned for a smooth transition on the tops and into the bend
- Center-to-Center width measurement
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 125mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 80mm |
| Outward Bend | 4° |
| Primary Color | Black |
| Routing | Groove |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |
Select Title
From $98,047.45
Easton Cycling EA50—
$98,047.45
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TaperWall technology
- Levers can be positioned for a smooth transition on the tops and into the bend
- Center-to-Center width measurement
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 125mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 80mm |
| Outward Bend | 4° |
| Primary Color | Black |
| Routing | Groove |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |























