Easton Cycling EA70 AX
- AX series meets the needs of the growing drop bar adventure and gravel segment
- MCD shape technology for a unique ride quality and comfort in the drops
- Increased flare from 4 degrees all the way to 16 degrees
- EA70 Aluminum construction
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 120mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 80mm |
| Outward Bend | 16° |
| Primary Color | Black |
| Routing | Groove |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




Easton Cycling EA70 AX
Easton Cycling EA70 AX
- AX series meets the needs of the growing drop bar adventure and gravel segment
- MCD shape technology for a unique ride quality and comfort in the drops
- Increased flare from 4 degrees all the way to 16 degrees
- EA70 Aluminum construction
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 120mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 80mm |
| Outward Bend | 16° |
| Primary Color | Black |
| Routing | Groove |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |
Select Title
From $187,197.70
Easton Cycling EA70 AX—
$187,197.70
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- AX series meets the needs of the growing drop bar adventure and gravel segment
- MCD shape technology for a unique ride quality and comfort in the drops
- Increased flare from 4 degrees all the way to 16 degrees
- EA70 Aluminum construction
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 120mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 80mm |
| Outward Bend | 16° |
| Primary Color | Black |
| Routing | Groove |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |























