Easton Cycling EA90 SL Disc Wheels
- 19.5-millimeter internal tubeless EA90 SL rim, with a 27mm rim depth
- Larger bearings on a wider bearing stance and improved seals
- Reversed drive ring configuration gives 60 points of engagement at just 6-degrees for instant acceleration
- Included in the box are tool-free swappable end-caps for all major axle standards and 5 extra straight-pull Sapim spokes that match the uniform spoke length throught both wheels
Attributes
| Depth | 27mm |
| Hub Model | Vault CL |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 24mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 19.5mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Skewers Included | No |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Easton Cycling EA90 SL Disc Wheels
Easton Cycling EA90 SL Disc Wheels
- 19.5-millimeter internal tubeless EA90 SL rim, with a 27mm rim depth
- Larger bearings on a wider bearing stance and improved seals
- Reversed drive ring configuration gives 60 points of engagement at just 6-degrees for instant acceleration
- Included in the box are tool-free swappable end-caps for all major axle standards and 5 extra straight-pull Sapim spokes that match the uniform spoke length throught both wheels
Attributes
| Depth | 27mm |
| Hub Model | Vault CL |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 24mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 19.5mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Skewers Included | No |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
Select Title
From $120.00
Original: $399.99
-70%Easton Cycling EA90 SL Disc Wheels—
$399.99
$120.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 19.5-millimeter internal tubeless EA90 SL rim, with a 27mm rim depth
- Larger bearings on a wider bearing stance and improved seals
- Reversed drive ring configuration gives 60 points of engagement at just 6-degrees for instant acceleration
- Included in the box are tool-free swappable end-caps for all major axle standards and 5 extra straight-pull Sapim spokes that match the uniform spoke length throught both wheels
Attributes
| Depth | 27mm |
| Hub Model | Vault CL |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 24mm |
| Rim inner width range | 0-21.9mm |
| Rim Internal Width | 19.5mm |
| Rim Material | Aluminum |
| Skewers Included | No |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Compatible |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |























