FSA Energy Road Stem
- 3D forged and CNC machined AL2014
- 4 bolt sculpted faceplate with titanium hardware
- 40mm stack height
- 113g (100mm)
Attributes
| Face Plate Bolts | 4 |
| Handlebar Diameter | 31.8mm |
| Primary Color | Black |
| Stack Height | 40 |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Stem Angle | 6° |
| Stem Material | Aluminum |
| Stem Weight | 113g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




FSA Energy Road Stem
FSA Energy Road Stem
- 3D forged and CNC machined AL2014
- 4 bolt sculpted faceplate with titanium hardware
- 40mm stack height
- 113g (100mm)
Attributes
| Face Plate Bolts | 4 |
| Handlebar Diameter | 31.8mm |
| Primary Color | Black |
| Stack Height | 40 |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Stem Angle | 6° |
| Stem Material | Aluminum |
| Stem Weight | 113g |
Select Length
From $69,002.30
Original: $230,007.66
-70%FSA Energy Road Stem—
$230,007.66
$69,002.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 3D forged and CNC machined AL2014
- 4 bolt sculpted faceplate with titanium hardware
- 40mm stack height
- 113g (100mm)
Attributes
| Face Plate Bolts | 4 |
| Handlebar Diameter | 31.8mm |
| Primary Color | Black |
| Stack Height | 40 |
| Steerer Tube | 1-1/8'' |
| Stem Angle | 6° |
| Stem Material | Aluminum |
| Stem Weight | 113g |























