FSA Gossamer Pro Crankset
- Cold forged AL6061/T6 aluminum crank arms
- Forged AL7050 BB386EVO spindle
- AL7075 100% CNC chainrings
- Chromoly chainring bolts
- Fits Shimano and SRAM 10-11 speed systems
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 110 |
| Chainline | 49mm |
| Crank Spindle Diameter | 30mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Crankset Weight | 751g |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | 30mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 10/11 |
| Teeth | 34/50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



FSA Gossamer Pro Crankset
FSA Gossamer Pro Crankset
- Cold forged AL6061/T6 aluminum crank arms
- Forged AL7050 BB386EVO spindle
- AL7075 100% CNC chainrings
- Chromoly chainring bolts
- Fits Shimano and SRAM 10-11 speed systems
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 110 |
| Chainline | 49mm |
| Crank Spindle Diameter | 30mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Crankset Weight | 751g |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | 30mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 10/11 |
| Teeth | 34/50 |
Select Title
From $315,591.90
FSA Gossamer Pro Crankset—
$315,591.90
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cold forged AL6061/T6 aluminum crank arms
- Forged AL7050 BB386EVO spindle
- AL7075 100% CNC chainrings
- Chromoly chainring bolts
- Fits Shimano and SRAM 10-11 speed systems
Attributes
| BB Inclusion | No |
| BCD | 110 |
| Chainline | 49mm |
| Crank Spindle Diameter | 30mm |
| Crankset Material | Aluminum |
| Crankset Weight | 751g |
| Drivetrain Spacing | Road |
| Interface | 30mm |
| Pedals Thread | 9/16'' |
| Primary Color | Black |
| Speed | 10/11 |
| Teeth | 34/50 |























