Industry Nine 1/1 Classic Boost 6B Rear hub
- Confident and capable of cleaning the A-line, but budget friendly
- Dual phased 90 POE hubs with fast 4 degree engagement
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Spacing | 148mm |
| Hub Spoke Type | J-bend |
| Hub Weight | 295g |
| Position | Rear |
| Primary Color | Black |
| Rotor Mount | 6-bolts |
| Skewers Included | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






Industry Nine 1/1 Classic Boost 6B Rear hub
Industry Nine 1/1 Classic Boost 6B Rear hub
- Confident and capable of cleaning the A-line, but budget friendly
- Dual phased 90 POE hubs with fast 4 degree engagement
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Spacing | 148mm |
| Hub Spoke Type | J-bend |
| Hub Weight | 295g |
| Position | Rear |
| Primary Color | Black |
| Rotor Mount | 6-bolts |
| Skewers Included | No |
Select Title
From $91.80
Original: $306.00
-70%Industry Nine 1/1 Classic Boost 6B Rear hub—
$306.00
$91.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Confident and capable of cleaning the A-line, but budget friendly
- Dual phased 90 POE hubs with fast 4 degree engagement
Attributes
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Spacing | 148mm |
| Hub Spoke Type | J-bend |
| Hub Weight | 295g |
| Position | Rear |
| Primary Color | Black |
| Rotor Mount | 6-bolts |
| Skewers Included | No |























