Pirelli RoadTUBE Superlight
- Superlight tube
- Removable valve core
- 0.65mm wall thickness
Attributes
| Shaft Type | Threaded |
| Thorn resistant | No |
| Tube Thickness in mm | 0.65mm |
| Tube Weight | 90g |
| Tube Width | 23-30C |
| Valve | Presta |
| Valve Core | Removable |
| Valve Length | 48mm |
| Wheel Diameter | 700C |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Pirelli RoadTUBE Superlight
Pirelli RoadTUBE Superlight
- Superlight tube
- Removable valve core
- 0.65mm wall thickness
Attributes
| Shaft Type | Threaded |
| Thorn resistant | No |
| Tube Thickness in mm | 0.65mm |
| Tube Weight | 90g |
| Tube Width | 23-30C |
| Valve | Presta |
| Valve Core | Removable |
| Valve Length | 48mm |
| Wheel Diameter | 700C |
$17.90
Pirelli RoadTUBE Superlight—
$17.90
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Superlight tube
- Removable valve core
- 0.65mm wall thickness
Attributes
| Shaft Type | Threaded |
| Thorn resistant | No |
| Tube Thickness in mm | 0.65mm |
| Tube Weight | 90g |
| Tube Width | 23-30C |
| Valve | Presta |
| Valve Core | Removable |
| Valve Length | 48mm |
| Wheel Diameter | 700C |























