WTB Velociraptor Comp tire
- Classic all-purpose front and rear specific trail tires
- Front is renowned for its steering control
- Rear grabs the trail with predictable tenacity
Attributes
| Bead | Wire |
| e-Bike approved | No |
| Labeled Size | 26''x2.10 |
| Primary Color | Black |
| Tire Diameter/ISO | 26''/559 |
| Tire PSI | 35-65 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 795g |
| Tire Width | 2.10 |
| Tire Width Range | 1.90 - 2.25 |
| TPI | 27TPI |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


WTB Velociraptor Comp tire
WTB Velociraptor Comp tire
- Classic all-purpose front and rear specific trail tires
- Front is renowned for its steering control
- Rear grabs the trail with predictable tenacity
Attributes
| Bead | Wire |
| e-Bike approved | No |
| Labeled Size | 26''x2.10 |
| Primary Color | Black |
| Tire Diameter/ISO | 26''/559 |
| Tire PSI | 35-65 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 795g |
| Tire Width | 2.10 |
| Tire Width Range | 1.90 - 2.25 |
| TPI | 27TPI |
$17,625.01
Original: $58,750.02
-70%WTB Velociraptor Comp tire—
$58,750.02
$17,625.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Classic all-purpose front and rear specific trail tires
- Front is renowned for its steering control
- Rear grabs the trail with predictable tenacity
Attributes
| Bead | Wire |
| e-Bike approved | No |
| Labeled Size | 26''x2.10 |
| Primary Color | Black |
| Tire Diameter/ISO | 26''/559 |
| Tire PSI | 35-65 |
| Tire Type | Clincher |
| Tire Weight | 795g |
| Tire Width | 2.10 |
| Tire Width Range | 1.90 - 2.25 |
| TPI | 27TPI |























