WTB Volt Fusion Form Saddle
- Updated Volt saddles feature WTB’s new Fusion Form technology
- which allows us to to create a flex pr ofile that balances comfort, support and durability to match the intended use of each individual saddle
- Shaped for speed and comfort, time tested and proven
- Volt makes for an incredibly versatile saddle that has gained endless acclaim among riders
Attributes
| Color | Black |
| Cut Out | Yes |
| Intended Use | Gravel - Cross Country - Trail - Enduro - Bikepacking |
| Primary Color | Black |
| Rail Material | Stainless |
| Saddle Cover Material | Microfiber |
| Saddle Dimensions | 265x142mm |
| Saddle Weight | 225g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


WTB Volt Fusion Form Saddle
WTB Volt Fusion Form Saddle
- Updated Volt saddles feature WTB’s new Fusion Form technology
- which allows us to to create a flex pr ofile that balances comfort, support and durability to match the intended use of each individual saddle
- Shaped for speed and comfort, time tested and proven
- Volt makes for an incredibly versatile saddle that has gained endless acclaim among riders
Attributes
| Color | Black |
| Cut Out | Yes |
| Intended Use | Gravel - Cross Country - Trail - Enduro - Bikepacking |
| Primary Color | Black |
| Rail Material | Stainless |
| Saddle Cover Material | Microfiber |
| Saddle Dimensions | 265x142mm |
| Saddle Weight | 225g |
$64,161.44
Original: $213,871.46
-70%WTB Volt Fusion Form Saddle—
$213,871.46
$64,161.44Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Updated Volt saddles feature WTB’s new Fusion Form technology
- which allows us to to create a flex pr ofile that balances comfort, support and durability to match the intended use of each individual saddle
- Shaped for speed and comfort, time tested and proven
- Volt makes for an incredibly versatile saddle that has gained endless acclaim among riders
Attributes
| Color | Black |
| Cut Out | Yes |
| Intended Use | Gravel - Cross Country - Trail - Enduro - Bikepacking |
| Primary Color | Black |
| Rail Material | Stainless |
| Saddle Cover Material | Microfiber |
| Saddle Dimensions | 265x142mm |
| Saddle Weight | 225g |























