Zipp Service Course SL-70 handlebars
- 7050 aluminum for light weight and durability
- 70mm reach and 128mm drop for a short-low position
- Clip-on compatible
- Matte Black nano blast aluminum
- SRAM Model ID: HB-DBSC-SL70-B2
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 128mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 70mm |
| Handlebar Weight | 250g |
| Outward Bend | 4° |
| Primary Color | Black |
| Routing | External |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Zipp Service Course SL-70 handlebars
Zipp Service Course SL-70 handlebars
- 7050 aluminum for light weight and durability
- 70mm reach and 128mm drop for a short-low position
- Clip-on compatible
- Matte Black nano blast aluminum
- SRAM Model ID: HB-DBSC-SL70-B2
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 128mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 70mm |
| Handlebar Weight | 250g |
| Outward Bend | 4° |
| Primary Color | Black |
| Routing | External |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |
Select Size
From $231,790.66
Zipp Service Course SL-70 handlebars—
$231,790.66
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 7050 aluminum for light weight and durability
- 70mm reach and 128mm drop for a short-low position
- Clip-on compatible
- Matte Black nano blast aluminum
- SRAM Model ID: HB-DBSC-SL70-B2
Attributes
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 128mm |
| Handlebar Material | Aluminum |
| Handlebar Reach | 70mm |
| Handlebar Weight | 250g |
| Outward Bend | 4° |
| Primary Color | Black |
| Routing | External |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Round |























