Zipp SL 70 XPLR A1 handlebars
- Designed for integration with SRAM RED E1, Force D2, Rival AXS and APEX AXS.
- Defined locators for placement of SRAM AXS Wireless Blips
- Hidden external routing for hydraulic hose routing into the stem
- 5° drop Flare and 11° drop outsweep creates a drops position 6cm wider than hoods
- 240g for 44cm bar
- Matte Black Finish
- Lifetime Warranty
- SRAM Model ID: HB-DBSL-70X-A1
Attributes
| Clamp Width | 100mm |
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 115mm |
| Handlebar Material | Carbon |
| Handlebar Reach | 70mm |
| Handlebar Weight | 240g |
| Outward Bend | 11° |
| Primary Color | Black |
| Routing | External |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Ergo |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Zipp SL 70 XPLR A1 handlebars
Zipp SL 70 XPLR A1 handlebars
- Designed for integration with SRAM RED E1, Force D2, Rival AXS and APEX AXS.
- Defined locators for placement of SRAM AXS Wireless Blips
- Hidden external routing for hydraulic hose routing into the stem
- 5° drop Flare and 11° drop outsweep creates a drops position 6cm wider than hoods
- 240g for 44cm bar
- Matte Black Finish
- Lifetime Warranty
- SRAM Model ID: HB-DBSL-70X-A1
Attributes
| Clamp Width | 100mm |
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 115mm |
| Handlebar Material | Carbon |
| Handlebar Reach | 70mm |
| Handlebar Weight | 240g |
| Outward Bend | 11° |
| Primary Color | Black |
| Routing | External |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Ergo |
Select Title
From $187,215.53
Original: $624,051.78
-70%Zipp SL 70 XPLR A1 handlebars—
$624,051.78
$187,215.53Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Designed for integration with SRAM RED E1, Force D2, Rival AXS and APEX AXS.
- Defined locators for placement of SRAM AXS Wireless Blips
- Hidden external routing for hydraulic hose routing into the stem
- 5° drop Flare and 11° drop outsweep creates a drops position 6cm wider than hoods
- 240g for 44cm bar
- Matte Black Finish
- Lifetime Warranty
- SRAM Model ID: HB-DBSL-70X-A1
Attributes
| Clamp Width | 100mm |
| Clip-On Bar Comp. | Yes |
| Drop | 115mm |
| Handlebar Material | Carbon |
| Handlebar Reach | 70mm |
| Handlebar Weight | 240g |
| Outward Bend | 11° |
| Primary Color | Black |
| Routing | External |
| Stem Clamp Diameter | 31.8mm |
| Top Bar Shape | Ergo |























